Jesteś tutaj: PODRÓŻE RZYM - MIASTO NA SIEDMIU WZGÓRZACH

RZYM - MIASTO NA SIEDMIU WZGÓRZACH

#rome #rzym #italy #wlochy #koloseum #colosseo #ancient #city #oldtown #travelblogger #shetravels

14:29, dnia 13 luty 2019r.
Kategoria:PODRÓŻE
594
0

W Rzymie na Campo di Fiori, kosze oliwek i cytryn...” pisał Czesław Miłosz. Miastem zachwycali się filozofowie, poeci, wszelkiego rodzaju artyści. Bo Rzym jest niepowtarzalny. Jedyny w swoim rodzaju. Kojarzy się ze słoneczną pogodą, pyszną, włoską pizzą oraz romantycznymi alejkami i fontannami zakochanych :) A teraz zabiorę Was po moim subiektywnym przewodniku. Nie wszystko w Rzymie udało mi się zobaczyć, choć byłam dwa razy (Tak, tak, jestem absolutnie zakochana w tym mieście i z chęcią pojechałabym jeszcze raz!). Minimum, jakie warto spędzić w stolicy Włoch, żeby zobaczyć najważniejsze miejsca, to 3-4 dni. 

RZYM - CO ZWIEDZIĆ?

1. KOLOSEUM - symbol Rzymu. Pewien mnich Venerable Bede kiedyś powiedział: "While the Coliseum stands, Rome shall stand; when the Coliseum falls, Rome shall fall; when Rome falls, the world shall fall.", co znaczy mniej więcej: „Dopóki stoi Koloseum, istnieje Rzym,. Jeśli Koloseum upadnie, padnie także Rzym(...)”, i trochę w tym racji, bo to znak rozpoznawczy tego miasta. Choć z brutalną historią w tle - przecież rozgrywano tam krwawe igrzyska. Budowlę przeznaczono na walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta oraz bitwy morskie.

Dojazd - Do Koloseum bez problemu można dotrzeć autobusem lub metrem. 1 bilet na metro to 1,50 euro. Tyle samo kosztuje bilet na autobus, dzięki któremu przez 100 minut od skasowania możemy poruszać się po Rzymie. Za bilet 24h na wszystkie środki publicznego transportu zapłacimy 7 euro. 

Godziny otwarcia - W sezonie letnim (od marca do września), Koloseum jest otwarte w godzinach 8:30 - 19:00. Od września do października amfiteatr można zwiedzić do 18:30, od października do lutego zamykane jest o 15:30, a od lutego do marca o godzinie 17:00.

Cena - Bilet normalny kosztuje 12 euro. Ulgowy - 7 euro. Można też skorzystać z oferty „Skip the line”, czyli wejście do amfiteatru bez kolejki. W Internecie można wykupić taki bilet z wyprzedzeniem już za 18 euro. Na miejscu jest drożej, bo cena za Fast Ticket wzrasta do około 25-ciu euro.

Koloseum jest najbardziej popularną atrakcją turystyczną w Rzymie. W 2016 roku ta lokalizacja była jednym z najczęściej tagowanych miejsc na Instagramie. Tej modzie nie oparłam się i ja :-) Koloseum można obejrzeć z zewnątrz, ale jak już jest się w Rzymie, to polecam wejść do środka. Wykupienie biletu, którego ceny podałam wyżej, upoważnia do wstępu nie tylko do Koloseum, ale także Forum Romanum i na Wzgórze Palatyńskie. Te trzy miejsca są obok siebie - najlepiej je zwiedzić za jednym zamachem. Choć trzeba przygotować się na duuużo chodzenia. Także polecam wygodne buty :) Do pokonania jest sporo schodów! Dla osób niepełnosprawnych dostępne są windy. 

W 2007 roku szwajcarska firma New Open World Corporation ogłosiła listę siedmiu, współczesnych cudów świat. Znalazło się na niej Koloseum. 

Aby wejść do Koloseum, trzeba swoje odstać w kolejce. W jednym momencie w starożytnym amfiteatrze może przebywać maksymalnie 3 tysiące osób. Najwięcej zwiedzających zawsze jest w weekendy. To wszystko powoduje, że nawet wykupując bilet na wstęp bez kolejki, i tak trzeba trochę poczekać, choć aż nie tyle, co przy bilecie standardowym.

2. PIAZZA VENEZIA - Tak jak wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, tak mam wrażenie, że wszystkie drogi w Rzymie prowadzą o dziwo nie do Koloseum, a właśnie na Plac Wenecki. Dla mnie jest to zawsze punkt odniesienia... Stąd komunikacją miejską można dostać się prawie wszędzie. Na lotnisko, do Watykanu, a pieszo można dojść do Koloseum i na Forum Romanum. W centralnym punkcie placu jest Pałac Wenecki.

I to właśnie na Placu Weneckim widać „rozmach” Rzymian. Przypomina o potężnym Imperium.

Za każdym razem jak jestem na Piazza Venezia, moją uwagę przekłuwają wysokie, górujące nad placem drzewa. To sosny Pinie - które uwielbiają ciepły klimat. W Polsce byłoby im trochę za zimno, bo są wrażliwe na mróz.

Plac jest zatłoczony ze względu na dużą liczbę samochodów, autobusów, taksówek i tłumy turystów. Ale i tak robi niesłychane, dostojne wrażenie. Otoczony jest z każdej strony majestatycznymi budynkami. Piazza Venezia to bez wątpienia jeden z najlepszych punktów orientacyjnych w Rzymie. Nie sposób go pominąć podczas zwiedzania miasta.

3. VIA DEI FORI IMPERIALI - Ta prawie kilometrowa ulica łączy dwa istotne miejsca w Rzymie - Piazza Venezia i Koloseum. Droga nazywana jest najpiękniejszym deptakiem na świecie. A dlaczego?

Bo rzadko zdarza się, by w jednym miejscu było tyle pereł architektury. Idąc od strony Piazza Venezia do Koloseum, po obu stronach ulicy ujrzymy mnóstwo historycznych zabytków. Między innymi Kolumnę Trajana, Forum Romanum, Forum Augusta, wzgórza Kapitol i Palatyn.

Co krok na Via dei Fori Imperiali możemy przyjrzeć się pomnikom, między innymi Juliusza Cezara czy cesarza Augusta.


Ale ulica skrywa też tajemnice. By mogła powstać, wyburzono wiele starożytnych budowli. Inne do tej pory nie zostały odkopane. Droga powstała pomiędzy pierwszą a drugą wojną światową na życzenie Benito Mussoliniego. Chciał w ten sposób przywrócić rzymskie procesje triumfalne. I choć po obu stronach drogi jest mnóstwo zabytków, część rzymskiej historii pochowana jest pod ziemią, bo droga przechodzi bezpośrednio przez starożytne fora. 

4. FORUM ROMANUM - Najstarszy, kiedyś najważniejszy plac w Rzymie - miejsce spotkań mieszkańcowi i uroczystości publicznych. W starożytności tętnił życiem. Dziś odwiedzają go miliony turystów. Forum Romanum leży pomiędzy wzgórzami Kapitol i Palatyn. To miejsce charakteryzuje się świetnie zachowanymi ruinami starego miasta. Na Forum Romanum znajdziemy świątynie, bazyliki czy łuki triumfalne. 

Godziny otwarcia - Forum Romanum zawsze czynne jest od 8:30. Jesienią i zimą zamykane jest pomiędzy 17:00 a 18:30, wiosną i latem o 19:15.

Starożytny plac można zwiedzić dzięki łączonemu biletowi na Koloseum, Forum Romanum i PalatynWażna informacja - Forum Romanum i Palatyn mają wspólne wejście, więc zwiedza się je razem. Bilet na trzy zabytki ważny jest dwa dni, także wycieczkę można rozdzielić - jednego dnia Koloseum, drugiego - Forum Romanum i Palatyn.

5. WZGÓRZE PALATYN - jedno z siedmiu wzgórz Rzymu, zgodnie z rzymską mitologią była tu jaskinia, w której Romulus i Remus mieli być karmieni przez wilczycę. Dziś to wspaniałe zachowane ruiny otoczone pięknymi ogrodami, kiedyś znajdowały się tu m.in. świątynie i pałace. W okresie republiki swoje wille mieli tu Cyceron czy Marek Antoniusz. 

Z Palatynu pięknie widać Koloseum i pozostałe ruiny rzymskiego centrum. 

6. KAPITOL - także jedno z siedmiu wzgórz Rzymu, zlokalizowane w samym centrum miasta. Nazwa „The Capitole Hill” pochodzi od „caput” - „głowa”, legenda mówi, że kiedy robotnicy budowali świątynie, znaleźli tu ludzkie czaszki...

Na Kapitol, od tyłu placu Piazza Venezia, prowadzą wysokie schody, zaprojektowane - tak samo jak sam plac na Kapitolu - przez Michała Anioła Buonarottiego. 

Na placu znajdują się między innymi Pałac Senatorski i pomnik Marka Aureliusza na koniu.

Z wzgórza Kapitol, podobnie jak z Palatynu, rozpościera się przepiękny widok na Wieczne Miasto.

7. FONTANNA DI TREVI - najpiękniejsza fontanna jaką kiedykolwiek widziałam. Największe wrażenie robi nocą - jest pięknie podświetlona. O każdej porze dnia i nocy jest tutaj mnóstwo turystów, więc zrobienie sobie zdjęcia na jej tle jest nie lada wyzwaniem!

Jeśli odwiedzicie fontannę, nie zapomnijcie wrzucić centa na szczęście :)

8. PANTEON - Rzymska świątynia wszystkich bogów. I jedna z niewielu tak dobrze zachowanych od czasów starożytnych. Na placu przed Panteonem jest fantastyczny klimat. Zwłaszcza wieczorem! Można usiąść przy fontannie naprzeciwko świątyni, lub w którejś z knajpek... i podziwiać zabytek.

Wstęp do świątyni jest bezpłatny. 

Godziny otwarcia - od poniedziałku do soboty – 8.30 – 19.30, w niedziele od 9.00 do 18.00, a święta – 9.00 – 13.00.

9. HISZPAŃSKIE SCHODY - być w Rzymie i nie usiąść na Hiszpańskich Schodach z dobrą kawą w ręku na wynos to jak być w Nowym Jorku i nie usiąść na słynnych schodach Metropolitan Museum of Art. Hiszpańskie schody to miejsce, które żyje cały dzień i całą noc! Mnóstwo bawiących się, śmiejących śpiewających ludzi! Ale można czuć się bezpiecznie - bawiących się na placu Włochów i turystów cały czas pilnuje policja. 

10. CAMPO DI FIORI - wieki temu Gordano Bruno został turaj spalony żywcem za swoje poglądy. Dziś nad placem góruje jego pomnik, sprzedawane są tu kwiaty i świeże owoce.

11. PIAZZA NAVONA - piękny plac z olbrzymią fontanną - obowiązkowo wrzuciłam centa na szczęście, podobnie jak w Di Trevi. Jest tu sporo romantycznych knajpek...

...Ale ten romantyczny klimat czasem zakłócają uliczni handlarze, którzy namawiają turystów na kupno podrobionych torebek i pasków. tego typu "stoisk" w rzymskim centrum jest aż za dużo. Na Piazza Navona można kupić dosłownie wszystko - od podróbki Chanel po udziec świni.

12. ŁUK KONSTANTYNA WIELKIEGO - Łuk triumfalny wzniesiony przy Koloseum. Pomnik chwały cesarza Konstantego Wielkiego, postawiony między innymi dla uczczenia dziesięciolecia rządów. Wysoki na 21 metrów. Ozdobiony płaskorzeźbami. Do samego łuku podejść nie można - jest ogrodzony płotem.

13. APPIA ANTICA - najstarsza droga w mieście nazywana królową rzymskich dróg. Był to najważniejszy szlak komunikacyjny i handlowy w starożytnym Rzymie.

Po obu stronach drogi znajdują się wille, ruiny antycznych willi czy katakumby.

Warto wybrać się na Appia Antica żeby poznać historię miasta i poczuć typowo sielski klimat - zdala od miastowego zgiełku i tłumu turystów. Najlepiej udać się na spacer pieszo lub skorzystać z roweru. Cała droga ma - uwaga - 62 kilometry! Samochodem mogą tu wjechać tylko mieszkańcy bajecznie drogich willi.

Każda willa jest opatrzona tabliczką z nazwą.

Choć droga została przystosowana do dzisiejszych czasów, miejscowo pozostawiono starożytne fragmenty.

RZYM - DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

1. Rzym ma świetne zachowane zabytki i ruiny. Dla osób uwielbiających zwiedzać - to prawdziwy raj na ziemi. W tym mieście na każdym kroku czuć jego dawną potęgę. Zwiedzanie miasta to potężna dawka historii. Włączając w zwiedzanie Watykan, któremu poświęcę osobny artykuł. 

2. Miasto ma jedyny w swoim rodzaju klimat. Słońce i wysokie temperatury, mnóstwo turystów, klimatyczne zakątki i znakomite, włoskie pizze i pasty.

Mieszkańcy Rzymu uwielbiają skutery. Można je zobaczyć prawie na każdej ulicy. Włosi chętnie poruszają się skuterami po ciasnych i wąskich uliczkach, gdzie ciężko wjechać samochodem. Poza tym, dobra pogoda sprzyja korzystaniu z takiego środka lokomocji.

3. Wieczne Miasto warto też odwiedzić dla tradycyjnej, włoskiej kuchni - na przykład smacznej pizzy z dodatkiem oliwy z oliwek. I choć Rzym jest drogim miastem, kawałek pizzy w tańszych knajpkach, można zjeść już za dwa euro. Podobnie jak tradycyjną pastę. Na uznanie zasługuje też bruschetta z mozarellą i pomidorami.

I oczywiście pyszne, włoskie lody!

4. Chcesz zobaczyć prawdziwego (no, może i przebranego:p) Rzymianina? Przyjedź do Rzymu. Można sobie nawet zrobić z nim zdjęcie :) Niestety, taka przyjemność jest całkiem droga bo kosztuje około 10-ciu euro, czyli ponad 40 złotych!

5. Mnóstwo pamiątek, do wyboru do koloru. Ja zbieram magnesy na lodówkę, z Rzymu przywiozłam chyba z 10 - dla siebie i dla rodziny :) Zwykle magnesy kosztują po 2 euro, ale można znaleźć w sklepikach bardziej oddalonych od starówki tańsze - za 1 euro.

Rzym to też dom dla ulicznych artystów.

6. Zawsze znajdzie się coś, co przykuje naszą uwagę... Jak stara, klimatyczna stacja benzynowa... 

Czy sklep w centrum miasta, którego nazwa brzmi „Gigolo”. Od razu skojarzyło mi się z filmem „Boski Żigolo” :D

RZYM - TOP INSTAGRAMOWE LOKALIZACJE!

Często gdy planuję podróż, przeglądam zdjęcia na Instagramie wykonywane w danej lokalizacji. Wyszukuję inspiracji a potem przekładam te inspiracje na własne zdjęcia.

1. MUREK PRZY KOLOSEUM - to moja ulubiona "miejscówka" na zdjęcia w Rzymie - z widokiem na amfitetra, a nie na tłum turystów (choć oczywiście nie mam nic do turystów bo sama jestem jednym z nich:) Jak tu dojść? W bardzo łatwy sposób. Idąc od Koloseum w kierunku małego wzgórza po prawej stronie patrząc od Piazza Venezia, przechodzimy przez światła na drugą stronę ulicy, mijamy kasy i kioski, a następnie wchodzimy po schodach na górę. Przy chodniku jest długi murek - wychodzą tam zdecydowanie najlepsze zdjęcia z Koloseum w tle :)

2. KŁADKA DLA PIESZYCH PRZY KOLOSEUM - także ciekawa lokalizacja. Most nie jest zatłoczony, więc łatwo można zrobić tam kilka ciekawych zdjęć z widokiem na amfiteatr. A te, wychodzą fajnie zwłaszcza przy zachodzie słońca.

3. SCHODKI PRZED PANTEONEM - stojąc przed świątynią. na schodkach prowadzących do fontanny, można ująć całą budowlę. Plac jest mały, więc bardzo zatłoczony. Najmniej turystów jest rano.

4. GÓRKA PRZY KOLUMNIE TRAJANA - z tego miejsca uchwycimy pięknie cały pałac na Placu Weneckim i nie będziemy się wkurzać na turystów, którzy tak jak my sami, zwiedzają lub szukają najlepszego kadru :)

Oczywiście fajnych miejsc na zdjęcia jest dużo więcej, ja pokazałam swoją subiektywną listę. W niektórych miejscach typu Fontanna di Trevi, gdzie jest placyk jest ciasny i zabytek odwiedza w każdej minucie tłum turystów, ciężko zrobić jakiekolwiek zdjęcie. Jeżeli zależy Wam na fajnych, pamiątkowych fotografiach - w najbardziej zatłoczone miejsca polecam udać się rano. Ale sugeruję też nie kierować się tylko zdjęciami a po prostu tym, żeby fajnie spędzić czas i odpocząć. A każdy odpoczywa na swój sposób - jedni zwiedzając i fotografując, inni popijąc wino we włoskiej knajpce, a jeszcze inni leżąc na basenie w hotelu. I każdy sposób jest dobry - byle odpocząć i czuć się spełnionym po takim wyjeździe :)

-----------+-----------

To już wszystko w tym artykule! Dziękuję za uwagę i zapraszam do śledzenia mojego bloga :)

Aleksandra Kaute

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*